Pozycjonowanie strony internetowej o czym warto pamiętać?

Pozycjonowanie strony internetowej

Pozycjonowanie strony internetowej to zagadnienie, którym w idealnej sytuacji powinieneś zainteresować się zanim jeszcze zleciłeś jej zaprojektowanie. Najlepiej od razu zlecić projektowanie i programowanie strony osobie, która zajmuje się także pozycjonowaniem stron internetowych lub przynajmniej zna to zagadnienie.

Zapytasz, dlaczego?

Odpowiedź jest prosta, pozycjonowanie strony internetowej, jego skuteczność i stabilność wyników, w coraz większym stopniu zależy od dobrego zoptymalizowania kodu, treści i grafiki, zatem osoba zajmująca się zarówno programowaniem jak i pozycjonowaniem od razu zadba o dopracowanie strony także pod późniejsze działania w zakresie pozycjonowania.

Programiści przeważnie pomijają te działania, strony często są bardzo atrakcyjne i zaawansowane technologicznie jednak ich treści są dość minimalistyczne, na przykład nieodpowiednio nasycone frazami. Grafika zastosowana na takich stronach bywa perfekcyjna wizualnie, ale zajmuje sporo miejsca, pominięte są wszelkie aspekty kompresji, znaczenia nazw i altów.

Menu strony oraz cała jej struktura nie współgra z treściami, nie uwzględnia doboru fraz.

To normalne, jeśli nie zadba się o to na etapie uzgodnienia projektu strony.

Co można zrobić z taką stroną, kiedy już działa, ale pominięto optymalizację? Doświadczony pozycjoner zanim wyceni frazy sprawdza poziom optymalizacji strony, na pewno uwzględni proces optymalizacji w cenie pozycjonowania strony internetowej.

Właściciel strony powinien mieć na uwadze, że osoba odpowiedzialna za pozycjonowanie strony internetowej będzie potrzebować dostępu do kodu i treści strony lub ewentualnie będzie musiała nawiązać współpracę, z osobą która ten dostęp posiada, najczęściej programistą, to ważne jeśli proces pozycjonowania ma przebiegać optymalnie.

W mojej pracy spotkałem się z przypadkiem, kiedy właściciel nie chciał lub nie mógł udzielić dostępu do kodu, nie chciał też nanosić żadnych poprawek pomimo stwierdzenie wielu rażących niedociągnięć w zakresie optymalizacji i dopasowania treści do fraz wskazanych do pozycjonowania.

Warto podkreślić, że stronę udało mi się wyprowadzić na wysokie pozycje jednak było to trudne i odbywało się przed paroma laty, kiedy jeszcze tego typu działania nie miały tak wysokiego priorytetu.

Podsumowując:

Warto pomyśleć o pozycjonowaniu strony internetowej już w momencie ustalania projektu.

Jeśli zapomnieliśmy o tym wcześniej należy liczyć się z tym, że strona będzie wymagać kompleksowej optymalizacji przeprowadzonej w kodzie, treści i grafice.     

Warto zadbać o optymalizację, gdyż jest to poważny czynnik rankingowy w procesie pozycjonowania strony internetowej.