pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie stron internetowych to zagadnienie, które jest znane niemal od samego początku pojawienia się wyszukiwarek internetowych. Od kiedy Google stało się niemal monopolistą w branży wyszukiwarek, wszelkie trendy w SEO zaczęły być wyznaczane właśnie przez tę firmę. Aktualnie na rynku występuje duża liczba firm oferujących usługę pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarce. Zanim zdecydujecie się na określonego wykonawcę, czy to wyspecjalizowaną firmę czy freelancera, trzeba ze szczególną uwagą przeanalizować ofertę. Częstą sytuacją na rynku jest brak całościowego podejścia do zagadnień związanych z SEO/SEM, a nawet niskie kompetencje wykonawcy. Warto także od razu doprecyzować warunki współpracy, aby uniknąć nieporozumień.

Pozycjonowanie stron internetowych w 2019 roku

Pozycjonowanie stron dzielimy na działania on-page oraz off-site. Jako on-page rozumiemy optymalizację strony pod wyszukiwarkę internetową (np. optymalizacja kodu strony, logiczna struktura podstron, dostosowanie do standardów W3C, optymalizacje grafiki itp.).

Działania off page bywają zamiennie nazywane mianem link buildingu. Proces ten bywa również nazywany linkowaniem lub katalogowaniem (od popularnego umieszczania linków w katalogach).

W dużym uproszczeniu, zasugerować mogę jedno, ważne, by linki prowadzące do naszej witryny umieszczone były w tych miejscach w Internecie, które Google uznaje za wartościowe. Ponadto, miejsca te powinny być zgodne z tematyką pozycjonowanej strony. W sieci jest mnóstwo treści związanych z linkowaniem. Sam studiuję tą wiedzę w miarę możliwości tak często jak mogę. Wiem, że standardy szybko się zmieniają.

Jeśli planujesz strategię linkowania musisz być ostrożny. Zbyt intensywne działanie w obszarze seo/sem Google może uznać za niezgodne z wytycznymi, w efekcie czego osiągniemy rezultat odwrotny od zamierzonego.

Trendy w pozycjonowaniu

Trendem, który panuje w branży od kilku lat jest content marketing, czyli pozyskiwanie linków poprzez publikowanie wartościowych artykułów. Ponadto jako content marketing możemy rozumieć działania przeprowadzone wewnątrz pozycjonowanej strony (np. założenie bloga). Artykuły powinniście zoptymalizowane pod wyszukiwarkę między innymi poprzez zastosowanie ozdobników i znaczników (h1, h2, h3), dobór nagłówków, zagęszczenie słów kluczowych, ustawienie atrybutu ALT dla elementów graficznych, zastosowanie tagów. Poza wymienionymi elementami, które są „mile widziane” przez robota wyszukiwarki, artykuły powinniście pisać tak by były ciekawe i zachęcające użytkowników do pozostania na Waszej stronie na dłużej.

Sam piszę treści zrozumiałe dla laika, przynajmniej taką mam nadzieję.

Staram się optymalizować treści nie na siłę, stopniowo, naturalnie.

Wdrażam nowości z obszaru seo/sem.

Więcej informacji na temat trendów SEO/SEM na 2020 rok znajdziecie tu!

Jaką formę rozliczeń wybrać?

Istotnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę w czasie ustalania warunków współpracy z firmą pozycjonującą jest forma rozliczeń za usługę. Jeszcze kilka lat temu popularne były rozliczenie „za efekt”, czyli uzyskane pozycje. Przedstawię Wam moje zdanie na ten temat. Niestety, co wydawało się dobre na pierwszy rzut oka, w praktyce już nie zawsze takim było. Takie działania firm zajmujących się SEO spowodowały zalew nierzetelnych fachowców, proponujących swoje usługi za półdarmo. W rezultacie efekty przeprowadzonych działań często bywają mizerne. Na początku współpracy warto rozważyć okres próbny na pozycjonowanie stron internetowych. Taki okres pozwoli nawiązać współpracę bez koniczności związania się z usługobiorcą na czas dłuższy niż np. 4 miesiące.

Proces pozycjonowania stron internetowych niewątpliwie wymaga czasu. Firma, która oferuje szybkie i spektakularne efekty najczęściej ma problem z uzyskaniem zamierzonego celu w dłuższym horyzoncie czasowym. Zazwyczaj działa opierając się na nieetycznych technikach pozycjonowania.

Od kilku lat trend w branży jest zupełnie inny. Firmy zazwyczaj przyjmują płatności wyłącznie w formie abonamentowej. Klient chcący rozpocząć współpracę musi najpierw zgodzić się na warunki opisane w umowie lub ustalić z usługobiorcą warunki na jakich będą współpracować. Takie działania znacznie uzdrowiły rynek i sprawiły, że obecnie mamy coraz mniej nieuczciwych i niekompetentnych firm.

Podsumowanie

audyt strony - dobre rady

Podsumowując, jako wniosek można przyjąć tezę, że pozycjonując witrynę powinniśmy w pierwszej kolejności sugerować się renomą wybranego wykonawcy. Ponadto, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na zapisy w umowie oraz sposób dobrania pozycjonowanych fraz. Pamiętajcie, że tylko odpowiednio dobrane frazy pozwolą na pozyskanie ruchu organicznego.